TANEČNÍ SOUBOR

BOTÍK

O nás

Taneční soubor Botík (dříve Březolupský Botík) vznikl v roce 1993, od té doby se v souboru vystřídalo mnoho členů. Takže se není čemu divit, když v současnosti se věnuje tanci v našem souboru kolem 90 tanečníků a tanečnic. Jsme rozčleněni do 2 dětských skupin podle věku, od dětí z mateřské školky až po „dospěláky“. Náš soubor má základnu v Březolupech, ale jsou mezi námi i tanečníci téměř ze všech okolních obcí, kteří jsou rádi, že mají možnost věnovat se tanci.

Na začátku se tancovalo všechno možné a u všeho jsme si užili spoustu legrace. Od country tanců přes plesová předtančení v krásný šatech, až po variace na irské tance.

Vidět nás můžete na různých akcích jako jsou jarmarky, plesy, festivaly, folklórní setkání a dalších příležitostech pořádaných v Březolupech i jinde. Kromě jednotlivých vystoupení jsme již měli i několik větších programů jako třeba variace na muzikál „Mrazík“, vánoční program „Anděl sa nám zjevil“, program k 10. výročí založení „Jak jsme vyrostli“, program k 20. výročí založení „Jak to všecko začalo“ a folklórní tématický program „Vyjdi, slunéčko“.

Postupem času jsem přešli od tanečního mixu k lidovkám a dnes už se věnujeme jenom folklóru, který nás baví nejvíc. A nejde jen o tančení. V lednu 2007 jsme založili občanské sdružení Taneční soubor Botík, o.s., abychom mohli nějakým způsobem aktivně rozvíjet činnost celého souboru i v jiných oblastech než jenom v tancování. Snažíme se o zachování kulturních tradic a kulturního dědictví v naší obci i v okolí. Pořádáme výuky zhotovování nových krojových částí a taky jak se o ně správně starat a udržovat je, např. skládání dívčích rukávců a šorců, zhotovování krojových vyšívání, vázání šátků, žehlení pánských krojových košil apod.

Jeden z největších projektů, který jsme se rozhodli zrealizovat a přispět tak k udržení lidové kultury, je „Zachování kulturního dědictví a tradic v naší obci a okolí“. Naším záměrem je vybudovat půjčovnu krojového materiálu pro všechny milovníky lidových tradic a folklóru. Sbíráme a vykupujeme veškerý krojový materiál i poškozený, ten opravujeme, kompletizujeme a připravujeme k dalšímu využití pro soubor i veřejnost.,

ZKOUšky

I.SKUPINA (pátek 16:00-17:00)

Nejmladši skupina dětí, je zde přes 20 členů v předškolním nebo školním věku (4 – 7 let)

Děti se učí poslouchat rytmus, základní chození v párech, zpívání, oblíbené jsou také úvodní rozcvičky a zpívané hry. Pokud je třeba, děti zvládnou i jednoduché vystoupení (např. na hody)

II.SKUPINA (pátek 17:00-18:00)

Tuto skupinu navštěvuje kolem 26 členů (holky jsou v převaze) ve věku 7-11 let.

Jedná se většinou o 2.-8.třídu, ale podle vzrůstu a šikovnosti to může být i jinak.

Všechny zkoušky probíhají ve víceúčelové hale v Březolupech

Dětský soubor

Zde najdete aktuální informace k dění v dětském souboru, informace o zkouškách, vystoupeních a jiných akcích. 

Půjčovna krojů

  • Půjčovnu krojových součástí členové TS Botík postupně zřizují od roku 2005 v rámci svého dlouhodobého projektu Zachování lidových tradic ve své obci i v okolí.
  •  Vykupujeme staré krojové součásti, renovujeme je a opravujeme, ale také pořizujeme nové
  • Kroje se půjčují za pokud možno nejnižší poplatek, který pokryje pouze náklady spojené s pořízením krojové části (nikoliv za opotřebení, přípravu, čas strávený se zkoušením apod. ).
  • Na provozu půjčovny se členové TS Botík podílejí zcela zdarma ve svém volném čase .
  • Našich služeb využívá stále více zájemců nejen z naší obce, ale také z širokého okolí.
  • Dle možností se každý rok obnovuje a rozšiřuje nabídka krojových součástí k zapůjčení a s tím spojených služeb .
  • Jelikož poptávka převyšuje nabídku, uvítáme jakoukoliv formu pomoci: finanční, dary starých krojových součástí, pomoc při šití, žehlení, opravách krojů, pomoc při zajištění provozu půjčovny…)

Nabídka

Půjčujeme kroje a krojové boty z oblasti Dolňácka – pánský sváteční kroj , Dámský sváteční kroj, Dámský všední kroj, Dívčí sváteční i všední kroj, Chlapecký kroj,kroje pro svobodné i ženáče, kroje pro miminka.

Otevírací doba

Přes hodovou sezónu každé úterý a středa od 17 do 19 hod., jindy dle domluvy.

CENÍK

Kroje se půjčují za pokud možno nejnižší poplatek, který pokryje pouze náklady spojené s pořízením krojové části (nikoliv za opotřebení, přípravu, čas strávený se zkoušením apod. ).

KONTAKT

Tel: +420 723 059 702,

Březolupy č.90 (zámek v Březolupech, vchod z boční delší strany, 1.patro)

KALendář akcí

V současné době nejsou naplánované žádné ake

KONTAKT

Taneční soubor Botík, z.s.

Blanka Zábojníková – vedoucí souboru

Březolupy 535

68713 Březolupy 

 

tel: +420 723 059 702

e-mail: Blanka.Zabojnikova@seznam.cz